Artykuł sponsorowany

Czy domy skandynawskie mogą być energooszczędne?

Czy domy skandynawskie mogą być energooszczędne?

Domy skandynawskie to nic innego jak obiekty z drewna powstające w technologii szkieletowej. W Ameryce Północnej ich odpowiednikiem są tzw. domy kanadyjskie. Oba rodzaje konstrukcji buduje się obecnie z gotowych, prefabrykowanych elementów. Czym jeszcze wyróżniają się domy skandynawskie i czy są energooszczędne? Odpowiadamy w artykule. 

Cechy charakterystyczne domów skandynawskich 

Tym co odróżnia domy skandynawskie od budowli tradycyjnych (murowanych) jest krótki czas budowy, a także możliwość realizowania prac budowlanych przez cały rok. Poza fundamentami, praktycznie nie występują tu bowiem prace na mokro, które do prawidłowego wykonania wymagają odpowiednich warunków. Poszczególne czynności podczas wznoszenia domu szkieletowego można realizować nawet podczas mrozów. Cały proces budowy zazwyczaj zamyka się w przedziale czasowym około kilku miesięcy. Jeszcze szybciej trwa to w przypadku domów modułowych – większość elementów produkuje się w fabryce, a następnie gotowe segmenty są składane na budowie. 

Energooszczędność domów skandynawskich

Stosunkowo niskie zapotrzebowanie na energię cieplną budynków skandynawskich wynika głównie z właściwości izolacyjnych drewna i specjalnej technologii budowy. Bryła domów szkieletowych jest z reguły prosta i zwarta, co ogranicza ilość mostków cieplnych i ułatwia ogrzewanie. Nie bez znaczenia jest również zastosowanie wysokiej jakości materiałów ociepleniowych z warstwą wiatro- i paroizolacyjną. Na energooszczędność domów skandynawskich duży wpływ ma także wybór źródła ciepła. Obecnie popularne są ekologiczne i wydajne systemy grzewcze, takie jak np. pompy ciepła, panele fotowoltaiczne.  

Komu zlecić budowę domu skandynawskiego?

Budowę domu o konstrukcji szkieletowej należy zlecać wyłącznie specjalistom. Niektórzy, chcąc zaoszczędzić, podejmują się samodzielnych prób realizacji poszczególnych etapów budowy. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że niewłaściwe wykonanie takich prac bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia może skutkować brakiem funkcjonalności obiektu, a w najgorszym wypadku nawet katastrofą budowlaną. Jedną z firm zajmujących się kompleksową budową domów z drewna jest producent domków letniskowych MARUX. Przedsiębiorstwo wykonuje także meble, schody i elementy ozdobne z drewna. 

 

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy