Czym różni się lakierobejca od bejcy?

Spis treści
- Bejca – najważniejsze właściwości i zastosowanie
- Czym jest lakierobejca?
- W jakim celu stosuje się środek gruntujący do drewna?
Drewno w domu i ogrodzie nadaje przestrzeni wyjątkowego uroku i ciepła. Z czasem jednak, pod wpływem czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, czy intensywne promieniowanie UV, drewno traci swój blask: szarzeje, pęka i blednie. By temu zapobiec, warto poddawać je regularnej impregnacji i konserwacji. Wśród popularnych środków do impregnacji drewna wymienić warto bejcę i lakierobejcę. Czym różnią się oba te preparaty? Kiedy czego używamy?
Bejca – najważniejsze właściwości i zastosowanie
Bejca do drewna jest preparatem powstałym na bazie barwników i substancji ochronnych. Wnika ona głęboko w struktury drewna, wzmacniając je i podkreślając jego usłojenie. To impregnat służący do barwienia drewna, pozwalający na zatarcie różnic kolorystycznych na jego powierzchni. Stosując bejcę, można zmienić odcień drewna, pozostawiając jednak jego naturalny wygląd. Bejcę wykorzystuje się najczęściej do barwienia i zabezpieczania mebli i drewnianych elementów, przechowywanych we wnętrzach. Ale nie tylko! Wybierając odpowiedni rodzaj bejcy, z powodzeniem można stosować ją także do zabezpieczenia mebli ogrodowych, okien, drzwi czy desek tarasowych. Drewniane elementy po bejcowaniu, warto poddać dodatkowo lakierowaniu.
Wyróżniamy kilka rodzajów bejc:
-
nitro (jednorodnie barwią drewno),
-
rozpuszczalnikowe (odporne na promieniowanie UV),
-
pigmentowe,
-
zewnętrzne (odporne na promieniowanie UV, sinienie, gnicie).
Czym jest lakierobejca?
Lakierobejca to doskonałe połączenie lakieru i bejcy. Preparat jest transparentny, a więc doskonale podkreśla naturalne usłojenie drewna, a do tego nadaje mu kolor i skutecznie zabezpiecza (przed działaniem wilgoci i innych czynników atmosferycznych). Drewno pokryte lakierobejcą nie sinieje i nie traci koloru. Najwyższej jakości lakierobejce, takie jak te oferowane przez firmę Roban, importera chemii budowlanej marki Düfa i ProfiTec, wyróżniają się wyjątkową wydajnością i gęstością, nie kapią i nie tworzą na powierzchni nieestetycznych zacieków.
W jakim celu stosuje się środek gruntujący do drewna?
Jeśli chcesz, by meble, pergole, płoty czy inne drewniane elementy w Twoim ogrodzie były doskonale zabezpieczone przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, zastosuj środek gruntujący do drewna (np. Holzschutzgrund marki Düfa). Środek gruntujący nadaje się doskonale do stosowania na zewnątrz. Przeznaczony do surowego drewna, m. in.: sosny, świerku, jodły, modrzewia. Preparat skutecznie zabezpiecza drewno przed sinieniem, grzybami i insektami. Powierzchnie pokryte środkiem gruntującym, można z powodzeniem malować – zarówno bejcą, jak i lakierem.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Wood Construction Budowa Domów Szkieletowych
Budowlane usługi - ogólnobudowlane woj. dolnośląskie58-350 Mieroszów, Kieślowskiego 21