Materiał Partnera

Fakty i mity na temat domów prefabrykowanych

Fakty i mity na temat domów prefabrykowanych

Domy prefabrykowane to domy tanie i szybkie w budowie, co stanowi ich niekwestionowany atut i jednocześnie decyduje o przewadze nad budynkami powstającymi w sposób tradycyjny. Pomimo że w Polsce prefabrykacja jest stosunkowo nową techniką, to wokół niej narosło już sporo mitów. Jakie naprawdę są domy prefabrykowane?

Dom z prefabrykatów to oszczędność czasu i pieniędzy – fakt

W porównaniu z budynkami murowanymi, domy z gotowych elementów są stosunkowo tanie w budowie. Co więcej, powstają szybko, ponieważ poszczególne elementy produkowane są w fabryce i przywożone na plac budowy w formie gotowych do poskładania segmentów. Tak naprawdę pomijając sam proces prefabrykacji, dom modułowy może powstać nawet w jeden dzień. Doskonałym tego przykładem są domy budowane przez firmę ITS z Koszalina – od wykonania fundamentów budynek jest gotowy do zamieszkania już po trzech miesiącach. Krótki czas realizacji prac budowlanych przekłada się oczywiście na niższe koszty inwestycji.

Domy z prefabrykatów są nietrwałe – mit

Tak naprawdę domy modułowe pod względem trwałości nie ustępują domom budowanym w sposób tradycyjny. Konstrukcja ścian opiera się bowiem na mocnym szkielecie drewnianym – jest to technika znana ludzkości od setek lat. Do budowy domów wykorzystuje się drewno iglaste czterostronnie strugane o wilgotności nieprzekraczającej 15%. Drzewo przechodzi dokładną selekcję pod względem wytrzymałości. Na wspomniane domy szkieletowe z Koszalina firma ITS udziela aż 30-letniej gwarancji, co jest wystarczającym dowodem na odporność i solidność stosowanych rozwiązań.

Domy prefabrykowane szybko tracą zimno – mit

Ponieważ domy modułowe zwykle mają cieńsze ściany od obiektów murowanych, to wiele osób twierdzi, że takie budynki szybko tracą ciepło. Jest to jednak błędne rozumowanie. Konstrukcja ściany jest bowiem ocieplana wełną celulozową o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Elewację wykańcza się innowacyjnymi płytami, które montowane są na wpustach, co decyduje o szczelności budynku. Co więcej, drewno to materiał, który ma współczynnik przewodzenia ciepła o 15% mniejszy niż beton, a więc taki dom łatwo jest ogrzać.

Domy prefabrykowane są tanie w utrzymaniu – fakt

W domach modułowych można zamontować praktycznie każdy rodzaj ogrzewania, tak samo, jak w tradycyjnym. Niemniej jednak decydujące jest zapotrzebowanie na ciepło, a domy prefabrykowane charakteryzują się wysokim wskaźnikiem energooszczędności. Oznacza to, że wystarczy zamontować urządzenie o niewielkiej mocy.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy