Materiał Partnera

Jak często powinno się lakierować meble z litego drewna?

Jak często powinno się lakierować meble z litego drewna?

Drewno jest surowcem wykorzystywanym do produkcji różnych elementów, w tym również mebli ogrodowych, które wystawione są na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Dlatego warto pamiętać o ich systematycznej i dokładnej konserwacji. Zastanawiasz się, jak często powinieneś lakierować swoje meble z litego drewna? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w tym artykule!

Dlaczego warto lakierować meble ogrodowe?

Lakierowanie mebli ogrodowych służy głównie ochronie drewna przed wilgocią, działaniem promieni słonecznych czy uszkodzeniami mechanicznymi, np. zarysowaniami. Lakier tworzy trwałą i gładką powłokę z połyskiem, co nie tylko gwarantuje schludny i niepowtarzalny wygląd, ale również zapewnia prawidłowe zabezpieczenie przed szkodliwymi czynnikami. Ponadto lakierowane meble do ogródków piwnych są łatwe w utrzymaniu w czystości. To bardzo istotna kwestia w szczególności, gdy użytkuje je kilkanaście różnych osób w ciągu dnia.

Kiedy i w jaki sposób należy lakierować meble z litego drewna?

Konserwacja lakierowanych mebli ogrodowych z litego drewna powinna mieć miejsce przynajmniej raz w roku. Lakierowanie najlepiej przeprowadzać wczesną wiosną, aby w okresie letnim meble były odpowiednio zabezpieczone i odznaczały się nienagannym wyglądem.

Jak konserwować lakierowane meble do ogródków piwnych? Należy zacząć od dokładnego oczyszczenia powierzchni najlepiej wilgotną ściereczką. Po wyschnięciu można przystąpić do kolejnego etapu – usuwania starej warstwy lakieru. W tym celu wykorzystuje się papier ścierny lub specjalną szlifierkę, która szybko i dokładnie pozwoli pozbyć się starej powłoki. Następnie meble należy przetrzeć ścierką, aby usunąć powstały pył. Tak przygotowane elementy można pomalować lakierem przeznaczonym do litego drewna, a następnie cieszyć się pięknymi i dobrze zabezpieczonymi meblami w okresie letnim.

Inaczej trzeba postąpić w przypadku, gdy na powierzchni mebli pojawiła się pleśń lub grzyby. Wtedy zniszczona warstwa musi być usunięta, często docierając aż do naturalnego drewna. W takiej sytuacji oprócz lakieru należy zastosować również impregnat.

Jak przechowywać lakierowane meble?

Meble ogrodowe użytkowane są w okresie wiosenno-letnim, a jesienią czy zimą muszą być odpowiednio przechowywane. Jak radzą producenci mebli z litego drewna z firmy Kazet, warto wybrać miejsce suche, w którym temperatura nie spadnie poniżej 0 °C. Najpierw wyposażenie ogrodowe należy odpowiednio oczyścić i dokładnie wysuszyć. Drewno powinno mieć zapewnione warunki do tzw. oddychania, dlatego nie powinno się przykrywać krzeseł i stołów folią.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy