Jakie drewno sprawdza się najlepiej do produkcji więźby dachowej?
Więźba dachowa stanowi jeden z najistotniejszych elementów konstrukcyjnych domu. Jej konstrukcja ma postać szkieletu, na którym montowane są kolejne części dachu. Do głównych zadań więźby dachowej należy przenoszenie obciążeń z dachu na ściany domu, w związku z czym musi ona charakteryzować się odpowiednimi parametrami. Jakie drewno sprawdzi się najlepiej do produkcji więźby dachowej? Na to oraz na inne pytania odpowiemy w artykule.
Czym jest więźba dachowa i z jakich elementów się składa?
Więźba dachowa to drewniany szkielet dachu, przenoszący obciążenia z pokrycia dachowego na konstrukcję nośnych ścian budynku. Wśród głównych elementów więźby wyróżniamy m. in. krokwie, murłaty, wiązary i słupy. Drewno przeznaczone do produkcji dachu powinno być odpowiednio wysuszone i zaimpregnowane. Nie bez znaczenia są także certyfikaty, potwierdzające jego pochodzenie i wysoką jakość. Poddane odpowiedniej obróbce, certyfikowane drewno znajdziemy w ofercie zakładów, takich jak na przykład Tartak Interhas.
Przeczytaj również: Na co wskazuje klasa C24 drewna konstrukcyjnego?
Jakie drewno do produkcji więźby wybrać?
Drewno wykorzystywane do produkcji dachu powinno wyróżniać się najwyższą jakością i odpowiednimi parametrami wytrzymałościowymi. Jakość oraz odpowiednie przygotowanie surowca ma bowiem kluczowe znaczenie dla jakości powstającego budynku, a później – także dla bezpieczeństwa jego użytkowania.
Przeczytaj również: Jakie parametry powinno mieć drewno konstrukcyjne?
Do produkcji więźby dachowej wykorzystuje się zwykle (obowiązkowo poddane suszeniu komorowemu i impregnacji!) drewno iglaste – sosnowe i świerkowe. Gatunki te wyróżniają się nie tylko wysoką odpornością i wytrzymałością, ale też najmniejszą ilością sęków, które mogłyby osłabiać belkę i pozostałe elementy konstrukcyjne. Najlepsze drewno budowlane przeznaczone do produkcji więźby dachowej powinno posiadać odpowiednie certyfikaty – tylko wówczas możemy mieć pewność najwyższej jakości oraz zgodności z obowiązującymi normami. Najwyższej jakości drewno wykorzystywane do produkcji dachu posiada certyfikat:
Przeczytaj również: Jakie elementy konstrukcyjne z drewna najlepiej zamawiać w tartaku?
FSC – oznaczający, że drewno zostało poddane weryfikacji na całej długości łańcucha dostaw – od pochodzenia do końcowego przeznaczenia,
CE – czyli certyfikat zgodności europejskiej,
ZKP – certyfikat Zakładowej Kontroli Produkcji – oznacza to udokumentowaną stałą, wewnętrzną kontrolę produkcji zgodnie ze zharmonizowanymi specyfikacjami technicznymi.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana