Jakie normy powinno spełniać drewno konstrukcyjne?
Choć konstrukcje budowlane wielu osobom kojarzą się głównie z obiektami betonowymi lub metalowymi, również drewno służy do ich wznoszenia – ważne jednak, by było to drewno konstrukcyjne, które spełnia określone normy. Jakie dokładnie standardy mamy na myśli? Właśnie o tym opowiemy w dalszej części przygotowanego przez nas artykułu. Sprawdź, czym dokładnie jest drewno konstrukcyjne, jakie jest jego zastosowanie i jakie normy powinno spełniać.
Czym jest drewno konstrukcyjne i jakie jest jego zastosowanie?
Drewno konstrukcyjne to, jak sama nazwa wskazuje, drewno, dzięki któremu można wznosić różnego rodzaju konstrukcje budowlane. Wyróżnia się kilka wariantów tego typu materiału. Przedsiębiorstwa takie jak skład drewna DrewBal Daniel Rychlicki z Darłowa mają w swojej ofercie różne rodzaje drewna konstrukcyjnego, między innymi drewno suche strugane oraz tarcicę mokrą. Mogą sprzedawać kantówkę, czyli elementy drewniane w kształcie czterokątnych listew cechujące się gładką powierzchnią uzyskaną na skutek odpowiedniej obróbki – wykonane ze świerku skandynawskiego oraz odpowiednio sklasyfikowane, np. C24, C16 lub C14. Oferta drewna konstrukcyjnego może różnić się w zależności od danego składu drewna. Wspomniany skład DrewBal oferuje drewno konstrukcyjne czterostronnie strugane, a także drewno suche i mokre – pochodzące głównie z krajów skandynawskich oraz Rosji, ale też z Polski.
Przeczytaj również: Jakie parametry powinno mieć drewno konstrukcyjne?
Dobrej jakości drewno konstrukcyjne wyróżnia się wysoką twardością i odpornością na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych. Dzięki temu może być wykorzystywane do budowy oraz remontów domów, mieszkań i budynków o różnych charakterze. Drewna konstrukcyjnego używa się do wznoszenia różnego rodzaju konstrukcji, między innymi altanek, pergoli i ogrodzeń, tarasów i antresoli czy szkielety domków letniskowych. Świetnie sprawdza się też jako materiał służący do budowy więźb dachowych i zadaszeń.
Przeczytaj również: Na co wskazuje klasa C24 drewna konstrukcyjnego?
Jakie drewno może zostać uznane za drewno konstrukcyjne?
By jednak drewno zostało mogło zostać użyte do wnoszenia różnego rodzaju obiektów, musi spełniać określone normy. Podczas wyboru materiału tego typu należy zwrócić uwagę na jego wytrzymałość oznaczoną symbolem C14-C50 (określaną przez normę PN-EN 338), oznaczenie CE (czyli potwierdzenie spełnienia normy PN-EN 14081-1+A1:2011) oraz klasę sortowniczą drewna. Warto podkreślić, że drewno może mieć klasę wyborową (KW), klasę średniej jakości (KS) lub klasę gorszej jakości (KG), przy czym drewno KS nie stanowi drewna konstrukcyjnego – jak sądzi wiele osób.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana