Materiał Partnera

Jakie parametry powinno spełniać drewno konstrukcyjne?

Jakie parametry powinno spełniać drewno konstrukcyjne?

Drewno jest surowcem powszechnie wykorzystywanym w branży budowlanej. Należy do materiałów stosunkowo tanich, łatwych w obróbce, w pełni ekologicznych, wytrzymałych na wiele obciążeń, a także odpornych na większość warunków atmosferycznych. To z niego powstają takie konstrukcje jak: więźby dachowe, legary podłogowe, a nawet szkielety domów. Sprawdźmy zatem, jakie normy powinno spełniać drewno konstrukcyjne i czym kierować się przy jego wyborze?

Jakie są najważniejsze parametry drewna konstrukcyjnego?

Aby drewno mogło być wykorzystywane do celów konstrukcyjnych, musi spełniać parametry określone przez normę techniczną PN-EN 338. Do najważniejszych parametrów drewna konstrukcyjnego zaliczamy m.in. wytrzymałość na zginanie, a także rozciąganie wzdłuż i w poprzek włókien. Powyższe właściwości wynikają z indywidualnych cech gatunkowych np. gęstości i sprężystości, a te z kolei są zależne od rodzaju i gatunku drewna.

Równie ważnym parametrem drewna konstrukcyjnego jest jego wilgotność. Wie o tym producent domów szkieletowych Concept Eiendom, który projektuje, wykonuje i buduje domy z drewna oraz inne elementy np. wiązary i kompletne konstrukcje dachowe. Dzięki długoletniemu doświadczeniu, stosowaniu wyłącznie materiałów najwyższej jakości, a także odpowiedniemu zapleczu technicznemu i osobowemu, firma z powodzeniem i sukcesami świadczy swoje usługi dla inwestorów z Krakowa i okolic.

Na co zwracać uwagę przy wyborze drewna konstrukcyjnego?

Najważniejszymi cechami drewna konstrukcyjnego są jego pochodzenie i klasa. To od nich zależą podstawowe parametry m.in. wilgotność, czy wytrzymałość na zginanie. Do najczęściej wykorzystywanych gatunków należą: sosna, świerk, jodła lub modrzew. Z kolei klasa C24, to najpopularniejszy rodzaj drewna konstrukcyjnego. Jego wilgotność waha się między 15, a 18%. Ta klasa gwarantuje, że elementy nośne wytrzymają zginanie o obciążeniu 24 MPa.

Dlatego właśnie do produkcji wiązarów dachowych, domów szkieletowych i wielu innych elementów drewnianych stosuje się lite drewno konstrukcyjne klasy C24. Dzięki odpowiedniej obróbce technologicznej drewno takie jest relatywnie lekkie, wyjątkowo odporne na warunki pogodowe m.in. zmienną temperaturę oraz wytrzymałe na obciążenia.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy