Materiał Partnera

Jakie są rodzaje czopiarek do drewna?

Jakie są rodzaje czopiarek do drewna?

Przy produkcji mebli oraz innych drewnianych konstrukcji często pojawia się konieczność scalenia elementów z drewna lub materiałów drewnopodobnych. Wśród różnego rodzaju połączeń stolarskich największą popularnością cieszą się spojenia wykonywane przy użyciu profesjonalnej czopiarki. Chcesz poznać więcej informacji na temat tego typu urządzeń? W takim razie powinieneś koniecznie przeczytać niniejszy artykuł.

 

Czopiarki do drewna – wstępne informacje

 

Czopiarka do drewna stanowi bardzo przydatne urządzenie służące do obrabiania desek wykonanych z drewna i materiałów drewnopodobnych. Modele te doskonale sprawdzają się przy tworzeniu złączeń kątowych pomiędzy poszczególnymi elementami. Wykorzystuje się je powszechnie w różnego rodzaju zakładach stolarskich, meblowych oraz rzemieślniczych. Wysokiej klasy czopiarki do drewna odznaczają się dużą precyzją oraz wydajnością działania. Na ogół pracują one wydajnie i niezawodnie przez długi czas.

 

Klasyfikacja czopiarek

 

Czopiarki z reguły dzieli się na kilka rodzajów. Wśród nich można wymienić modele:

  • jednostronne,

  • dwustronne,

  • obwiedniowe.

Czopiarki jednostronne stanowią połączenie piły wyposażonej w tarczę i frezarki zaopatrzonej we frez. W przedniej części tego typu maszyn z reguły znajdują się specjalne wózki, które mogą się przesuwać mechanicznie albo automatycznie. Wchodzące w skład czopiarek piły i frezarki dysponują dwoma niezależnymi od siebie napędami. Obrabiają one drewniane elementy tylko z jednej strony jednocześnie.

Czopiarki dwustronne mają specjalne łoże, na którym przymocowuje się dwa zespoły robocze. Na prawym oraz na lewym agregacie może znajdować się nawet kilka wrzecion. Obrabiają one materiał z dwóch stron, dlatego gwarantują szybką obróbkę materiału.

Modele obwiedniowe wyposażone są w odpowiednią głowicę, poruszającą się wokół obrabianego czopu. To sprawia, że  elementy poddane procesowi kształtowania stają się idealnie do siebie dopasowane pod względem kształtu oraz wielkości.

 

Jak wybrać najlepszą czopiarkę?

 

Przed nabyciem czopiarki do drewna do zakładu pracy warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Istotną rolę  w tym względzie odgrywa przede wszystkim prędkość pracy danego modelu oferowanego przez taką firmę, jak INTERPART. Na wartość tego parametru wpływ ma przede wszystkim szybkość obrotów wrzeciona – możliwość jej regulacji zazwyczaj jest bardzo pożądaną przez użytkowników urządzenia funkcją. Istotną rolę odgrywa również wielkość maszyny, a także jej masa całkowita. Przy zakupie maszyny trzeba też zwrócić uwagę na napięcie zasilania.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy