Jakie są rodzaje łodzi?

Jakie są rodzaje łodzi?

Chcesz być posiadaczem łodzi? Pragniesz wybrać się na wodną wycieczkę własną łódką? Obecnie modele różnią się od tych dawniej, które wyglądały prawie tak samo. W dzisiejszych czasach do ich budowy stosuje się lekkie i odporne materiały. Różnią się także od tych dawniej kształtami i wyposażeniem. Sprawdź, jakie są rodzaje modeli i czym się od siebie różnią. Czy opłaca się ubezpieczyć łódkę?

Jakie są typy łodzi?

Ze względu na zastosowanie wyróżnia się następujące rodzaje łodzi:

 1. ratownicza,
 2. ratunkowa – szalupa czy okrętowa,
 3. rybacka,
 4. robocza,
 5. rekreacyjna – wędkarska lub turystyczna,
 6. wioślarska – używana w wioślarskich wyścigach.

Oprócz tego producenci łodzi oferują katamaran. Jest to dwukadłubowiec. Sprawdzi się do wieloosobowych wycieczek. Cechuje się różnymi rozmiarami. Do najmniejszych zaliczają się te, których długość wynosi około 5 metrów. Charakteryzują się stabilnością, wygodą oraz kokpitem znajdującym się w centralnej części.

Pozostały podział łodzi żeglarskich

Wodna łódź żeglarska występuje w następujących formach:

 • ket,
 • słup,
 • skuter,
 • kuter,
 • jol,
 • kecz,
 • szkuner,
 • bryg,
 • fregata.

Rodzaje motorowych łodzi

Ze względu na metodę użytkowania wyróżnia się następujące łodzie motorowe:

 1. wędkarskie – niewielkich rozmiarów modele bez kabiny. Ich długość nie jest większa niż 6 metrów. Moc silnika natomiast wynosi co najwyżej 10 KW. Często używają ich wędkarze, ale nie tylko. Można je spotkać w wypożyczalniach sprzętu wodnego, gdzie wówczas są użytkowane rekreacyjnie,
 2. houseboaty – domowe łodzie, a więc statki-barki. Ich wadą jest powolność i mała zwrotność,
 3. ślizgowe motorówki – umożliwiają pływanie w dużych prędkościach i w ślizgu. Wyróżnia się niewielkich rozmiarów motorówki, które zawierają silniki 15-50 kilometrów. Nie można zapomnieć o łodziach kabinowych. Nazywa się tak cruisery,
 4. wodne skutery – nieznacznych rozmiarów wykazują się zwrotnością i szybkością.

Wszystko o łódce wędkarskiej

Twoją pasją jest wędkarstwo? Zamiast wypożyczać, kup łódź wędkarską! W dawnych czasach modele różniły się w zależności od typu wody i użytkowania. Dzisiaj modele są uniwersalne. Najczęściej można spotkać rodzaje mające długość około 4 metrów. Ich szerokość zazwyczaj wynosi około 1,8 metrów. W przypadku płaskiego dna i wysokiej burty oznacza to łatwość w wejściu w ślizg. Wówczas pływanie będzie łatwiejsze.

Warto wybrać model wielofunkcyjny. Takimi są łodzie wędkarskie, które nie tylko sprawdzą się do wędkowania, ale też do wodnej turystyki. Dobrze, abyś wybrał model z okuciami z metalu i ze schowkami na wędkarskie akcesoria. Nie może również zabraknąć miejsca do siedzenia w trakcie łowienia. Co więcej, zapewnione jest bezpieczeństwo – komory wypornościowe są wypełnione powietrzem. W ten sposób unikniesz zatopienia. Mimo silnika wybierz model z wiosłami. Ułatwią znacznie cumowanie. Sprawdzą się poza tym na wypadek awarii.

Alternatywą może być łódka wiosłowa. Polecana jest początkującym i chcącym przeznaczyć na zakup mniejszą kwotę. Zastanawiasz się, jaki model wybrać? Postaw na uniwersalność i mobilność. Ważne, aby był dopasowany rozmiarem i wygodny w transporcie na przyczepie z autem.

Jak ubezpieczyć motorową łódź?

Ubezpieczenie łodzi motorowej nie jest obowiązkowe. Warto jednak zastanowić się nad jej ubezpieczeniem. W ten sposób zapewnisz sobie bezpieczeństwo i spokój. Do wyboru masz następujące ubezpieczenia:

 • CASCO – pomocne w przypadku kradzieży lub uszkodzenia,
 • OC,
 • NNW – pozwoli ubezpieczyć załogę.

Zwykle koszt wynosi od 300 do 3000 złotych rocznie. Tańsze jest wynajęcie łodzi, które wynosi od 150 do 200 złotych za godzinę.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy