Materiał Partnera

Jakie usługi oferuje tartak?

Jakie usługi oferuje tartak?

Drewno to jeden z najstarszych materiałów wykorzystywanych w budowie i produkcji. Kiedyś z drewna wznoszono całe budynki, obecnie surowiec służy do prac wykończeniowych, konstrukcyjnych i produkcji mebli. Okrągłe drewno jest przerabiane w tartaku na tzw. tarcicę, czyli drewno gotowe do użycia, które powstaje w wyniku przetarcia drewna okrągłego na za pomocą urządzenia zwanego trakiem lub specjalistycznych pił. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze usługi tartaczne.

Co produkuje tartak?

Głównym produktem tartaków jest tarcica. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele otaczających nas rzeczy jest z niej wykonanych. Tarcica powstaje w wyniku przetarcia drewna i zaliczają się do niej: deski, bale, listwy, łaty, krawędziaki, belki i inne wyroby drewniane.

Tartaki oferują dwa rodzaje tarcicy: obrzynaną lub nieobrzynaną, które różnią się od siebie stopniem wysuszenia. Tarcica jest podstawowym budulcem okien, drzwi, schodów i różnorodnych mebli. Zakłady tartaczne oferują szeroki wachlarz rodzajów desek, wśród których szczególną popularność zyskują lamele drewniane, z których robi się drewniane podłogi o różnym wykończeniu. Dwa bardzo ważne tartaczne produkty stanowią więźby dachowe i krawędziaki. Są to kluczowe elementy konstrukcyjne domu. Funkcja, jaką pełnią krawędziaki to przenoszenie obciążenia z dachu domu na ściany, a więźby to drewniany szkielet dachu, który odpowiada za jego stabilność. Do obicia dachu nadadzą się również produkty takie jak łaty dachowe i kontrłaty. Usługi tartaczne na terenie Stargardu, Maszewa i Pyrzyc oferuje Tartak Bodek.

Najpopularniejsze usługi oferowane przez tartak

Jedną z głównych usług oferowanych przez tartak jest suszenie tarcicy w celu obniżenia wilgotności drewna tak, aby nadawało się ono do wykorzystania. Proces suszenia jest jednym z najważniejszych etapów produkcyjnych w tartaku. Może przebiegać zarówno naturalnie, jak i w sposób sztuczny, czyli przy użyciu specjalistycznych komór suszarniczych. Bardzo ważne jest, żeby proces wykonywany był przez specjalistę, ponieważ przeprowadzony niewłaściwie może być powodem obniżonej jakości drewna. Pozostałe usługi tartaczne, mające na celu odpowiednie przygotowanie drewna to m.in.:

  • przecieranie surowca iglastego i liściastego,

  • rozpiłowywanie drewna,

  • struganie drewna,

  • profilowanie drewna.

W wyniku tych działań powstają wcześniej wspomniane elementy stolarki budowlanej takie jak więźby dachowe, belki, listwy i wiele innych.

 

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy