Materiał Partnera

Obróbka drewna wymagana w branży meblarskiej

Obróbka drewna wymagana w branży meblarskiej

Produkcja mebli to wciąż rozwijająca się dziedzina przemysłu. Każdego roku firmy meblarskie starają się zaskoczyć swoich klientów nowymi pomysłami na wyjątkowe meble drewniane i tapicerowane. Obecnie większość prac wykonuje się z użyciem specjalistycznych narzędzi, które znacznie przyspieszają proces produkcji. Jakie maszyny wykorzystuje się najczęściej w tej branży?

Maszyny do obróbki drewna

Obróbka mechaniczna pozwala na tworzenie przedmiotów o dowolnym kształcie i wymiarach niemalże z każdego rodzaju drewna. W nowoczesnych zakładach wykorzystuje się nowoczesny sprzęt, umożliwiający poprawę wydajności pracy. Obrabiarki skrawające dzieli się na:

  • tokarki,

  • wiertarki,

  • frezarki,

  • wytaczarki,

  • strugarki,

  • szlifierki,

  • polerki.

Wszystkie wymienione narzędzia używane są w wielu branżach, jednak szczególne znaczenie odgrywają w firmach zajmujących się obróbką drewna — w tym w przedsiębiorstwach meblarskich. Przepustowość wykorzystywanych narzędzi musi zostać dopasowana do specyfiki danego zakładu. Skala i rodzaj zamówień danej stolarni powinna zostać uwzględniona podczas wyboru poszczególnych elementów wyposażenia. Dzięki takiemu podejściu możliwe jest maksymalne wykorzystanie potencjału urządzeń.

Maszyny dla meblarstwa

W celu udoskonalenia procesów produkcyjnych wiele zakładów i warsztatów decyduje się na zakup urządzeń w pełni dostosowanych do wykonywanej działalności. Projektowaniem i produkcją takich maszyn zajmuje się np. firma Prochera. Oprócz profesjonalnego sprzętu solarskiego ważne jest zaopatrzenie zakładu w bębny szlifierskie, głowice szlifierskie oraz ścierniki listwowe. Przydają się również szczotki techniczne, dzięki którym można nadać materiałom stylowego wyglądu.

W wielu warsztatach stolarskich realizuje się zlecenia polegające na postarzaniu drewna. Niezbędne do tego są przelotowe szlifierko-polerki, które pozwalają na szlifowanie i polerowanie drewna w celu strukturyzacji. Bardzo użyteczne okazują się również walcowe nakładarki, które wykorzystuje się do nakładania czynników ciekłych takich jak kleje, oleje, woski czy podkłady na płaskie elementy z drewna. Nieoceniona jest także pomoc profesjonalnych frezarek do obróbki drewna.

Obecnie często stosuje się też maszyny do nabijania mebli i maszyny do mocowania, które są niezbędne do wytwarzania mebli tapicerowanych. Dobór odpowiednich urządzeń do parku maszynowego pozwala na stworzenie sprawnie działającej i efektywnej linii produkcyjnej. To z kolei umożliwia produkowanie większej ilości produktów i tym samym osiąganie większych zysków.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy