Okna drewniane czy plastikowe? Wady i zalety

Okna drewniane czy plastikowe? Wady i zalety

Okna to ważny element każdego wnętrza. Dobrze dobrane sprawią, że nie tylko pomieszczenie będzie naturalnie oświetlone, ale też nada mu się ciepłego klimatu. Ramy okienne wykonuje się z drewna czy PCV. Drewniane okna wykazują się wysoką estetyką. Plastikowe za to są wytrzymałe na wilgoć. W naszym artykule podpowiadamy, jak dokonać właściwego wyboru!

Okna drewniane czy plastikowe? Porównanie

Warto wiedzieć, że okna drewniane są solidne i mniej podatne na zniszczenie. Z kolei okna plastikowe są tańsze. Ramy drewniane są oceniane jako naturalne i ekologiczne. Natomiast z plastiku są wytrzymałe na wodę czy wilgoć. Drewniane modele można łatwo naprawić. Za to plastikowe są lekkie dzięki komorowej budowie. W przypadku drewnianych modeli można zmienić ich barwę. Ramy plastikowe z kolei nie wymagają regularnego konserwowania. Do wad natomiast zalicza się okresowa konserwacja i renowacja okien drewnianych oraz brak opcji naprawy i odmalowania w przypadku ram plastikowych.

Które okno wybrać? Wady i zalety

Jesteś wielbicielem minimalistycznych rozwiązań? Zdecyduj się na plastikowe ramy! Nie wymagają zbyt wielkiej konserwacji, ale nie są odporne na uszkodzenia. Okno drewniane do altany czy wnętrza za to polecane są osobom lubiącym indywidualizm czy ekologiczne rozwiązania. Dodają one pomieszczeniom elegancji. Będą przy tym pasować do mebli z drewna. Dokładnie wykonane będą ozdobą każdego wnętrza. Drewniane okno przy tym jest niezwykle wytrzymałe. Wymaga jednak konserwacji, co jednak nie zmienia faktu, że wystarczy na lata.

Alternatywą są okna drewniano-aluminiowe. Szczególnie sprawdzą się w przypadku surowego wnętrza. Aluminium jest tworzywem, które będzie idealnie współgrać z fasadą obiektu mieszkalnego. Wykończenie z drewna spowoduje, że w środku domu zapanuje swojski klimat. Warto także skorzystać ze specjalnej farby do okien drewnianych i dowolnie zmienić ich kolor.

Jak się montuje okna? Serwis

Jak się okazuje, montaż okien z drewna czy plastiku nie jest skomplikowany. Ponieważ w Polsce są popularniejsze modele z plastiku, łatwo można znaleźć specjalistę. W przypadku uszkodzeń drewno pozwala na łatwe usunięcie. Inaczej jest z plastikiem, który w takim przypadku musi być wymieniony na nową ramę.

Okna plastikowe wyróżniają się cenom czy łatwą konserwacją. Jednak okna z drewna są bardziej estetyczne. Dodają pomieszczeniom czy elewacji charakteru. Są jednak wymagające. Z kolei plastikowe są wytrzymałe i odporne na wilgoć. Natomiast drewno wykazuje się odpornością na wysoką temperaturę. Wybór powinien więc być zależny od Twoich wymagań, potrzeb czy warunków mieszkania.

Okna drewniane kontra plastikowe – podsumowanie

Niemożliwe jest jednoznaczne stwierdzenie, które okna są lepsze. Cechują się różnymi właściwościami. Mają również swoje wady i zalety. Dlatego dobrze jest, abyś przed zakupem i montażem zastanowił się, które pasują do Twojego domu. Dobrym rozwiązaniem jest wykończenie od zewnątrz aluminiową nakładką. Natomiast wewnątrz sprawdzi się materiał pasujący do wnętrza budynku.

Cena okien drewnianych a plastikowych

Cena okien drewnianych jest większa. Wiąże się to wymogiem konserwacji. Wpływa to na koszt utrzymania ram drewnianych. Co ciekawe jednak, ceny okien plastikowych a drewnianych są coraz bardziej do siebie podobne. Aktualnie drewniane okna są droższe od plastikowych o 10-15%. Dotyczy to produkcji seryjnej. W sytuacji, gdy chcesz zamówić okna z drewna, wtedy musisz się liczyć z większymi kosztami.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy