Parkiet czy panele – które wybrać?

Parkiet czy panele – które wybrać?

Nie możesz się zdecydować: panele czy parkiet? Pomożemy Ci w podjęciu decyzji! W naszym artykule przeczytasz, jakie są zalety oraz wady paneli podłogowych i drewnianych parkietów. Które z nich wymagają cyklinowania? Co zrobić z uszkodzeniami, zarysowaniami, przetarciami i zadziorami? Czy panele są równie wysokiej jakości, jak parkiet? Sprawdzamy!

Jakie są zalety parkietu?

Zastanawiasz się nad wyborem posadzki i parkietu? Poznaj zalety parkietów drewnianych! Są trwałe i najodporniejsze – podłogi z litego drewna. Najczęściej wykonywane są w pałacach czy dworach. W celu wykonania parkietu wybierz jeden z gatunków drewna liściastego, a więc:

  1. buku,
  2. buku parzonego,
  3. grabu,
  4. jesionu,
  5. dębu.

Co ważne, są odporne na ścieranie oraz uszkodzenie powierzchni. Są przy tym podatne na odnawianie poprzez cyklinowanie. Usuwa to rysy, zabrudzenia czy starą powłokę lakieru. W przypadku akustyki jest ona słabo chroniona. Dlatego istotne jest klejenie do podłoża. Lite deski zamontowane do konstrukcji z legarów mogą skrzypieć. Parkiet dębowy lub z innego drewna cechuje się ponadczasową estetyką. Nie jest przy tym podatny na elektryzowanie. Pozwala na usuwanie lakieru i cienkiej powłoki drewna dzięki cyklinowaniu.

Jakie są korzyści ze zdecydowania się z paneli?

Panele przypodłogowe cechują się mniej wymagającym podłożem. Tworzone z paneli, które są łączone bez kleju, sprawdzą się na każdej powierzchni. Podłożem może być:

  • beton,
  • cementowa szlichta,
  • stary parkiet,
  • terakota.

Warto wiedzieć, że przed ułożeniem paneli układa się płyty lub maty. Dzięki temu wycisza się podłogę. Podłoże jest również w ten sposób wyrównane. Równe i nośne podłoże jest wymagane w przypadku powierzchni z litego drewna. Dotyczy to w szczególności podłóg utworzonych z dużych części na przykład litych lub warstwowych desek. Dlatego tak ważne jest gładkie i mocne wypoziomowanie. Podobnie jest z parkietami czy mozaikami.

Jeśli chodzi o cenę, najdroższe jest lite drewno. Dlatego zastanów się nad częściami warstwowymi czy laminowanymi panelami. Zachowują one kolor. Nie blakną czy ciemnieją. Dopiero starcie lub zarysowanie warstwy wierzchniej zmienia kolor. Niewymagane jest poza tym wykańczanie.

Innym rozwiązaniem są panele korkowe. Składają się one z fornira z korka czy naturalnego drewna lub egzotycznego. Wierzchnią powłokę wykonuje się z korka lub drewna. Musi ona być nasączona żywicą. Chroni się ją dzięki temu przed wyginaniem się. Izolacyjność akustyczną poprawia mata wygłuszająca.

Panele czy może parkiet?

Lepiej wydać więcej i zdecydować się na parkiet z drewna. Wykazuje się naturalnością i antyalergicznością, przez co posłuży na lata. Dodatkową zaletą tej opcji jest wybór różnych gatunków drewna. Możliwe są także różne rodzaje wykończenia. Przy wyborze warstwowej deski wydaj więcej, aby cieszyć się długim użytkowaniem. Dlatego wybierz najgrubszą warstwę wierzchnią. W ten sposób umożliwisz przeprowadzenie późniejszej renowacji. Dokonuje się w tym celu cyklinowanie parkietu. Do korzyści z parkietu zalicza się łatwe czyszczenie i brak przyciągania kurzu.

Z kolei panele podłogowe z powodzeniem naśladują parkiet z drewna. Dokonując wyboru, zwróć uwagę na klasę ścieralności. Wybierz te o wyższej klasie, a więc co najmniej AC4. Dzięki temu sprawisz, że posadzka zostanie na lata. Dobrą opcją jest kupienie wygłuszającej maty.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy