Rodzaje tarcicy – gatunki i klasy drewna, stopień i rodzaj obróbki
Tarcica jest materiałem pochodzenia drzewnego, który powstaje poprzez przetarcie drewna w formie okrąglaków na deski za pomocą pilarek ramowych, tarczowych lub taśmowych. Wyprodukowana w ten sposób tarcica dzieli się natomiast na różnorodne gatunki ze względu na rodzaj drewna zastosowany do jej produkcji oraz jego klasę. Dodatkowo wyróżnia się również tarcicę o różnym stopniu i rodzaju obróbki.
Z jakiego drewna powstaje tarcica?
Tarcica powstaje z drewna tartacznego, które pozyskiwane jest zarówno z surowca iglastego, jak i liściastego. Przy czym w Polsce najczęściej tarcica wykonywana jest z drewna iglastego — sosnowego, świerkowego, jodłowego oraz modrzewiowego. Dzielone jest ono na trzy klasy pod względem jego wymiarów oraz występujących w nim wad podobnie jak i drewno liściaste. Dodatkowo na rynku spotkać można także tarcicę z drewna egzotycznego, dostępną na przykład w ofercie składu drewna DREW-MIŚ. W tym przypadku produkowana jest ona między innymi z orzecha amerykańskiego, iroko, sapeli oraz meranti.
Przeczytaj również: Jakie parametry powinno mieć drewno konstrukcyjne?
Jakie są rodzaje tarcicy ze względu na sposób obróbki?
Tarcice można podzielić na wiele rodzajów w zależności od określonych kryteriów. Ze względu na sposób obróbki wyróżnia się wobec tego tarcicę nieobrzynaną i obrzynaną. Pierwsza z nich obrabiana jest z pominięciem bocznych krawędzi, z kolei druga wykończona jest z każdej strony.
Przeczytaj również: Charakterystyka i zastosowanie drewna klejonego
Jakie są rodzaje tarcicy ze względu na przeznaczenie?
Ze względu na przeznaczenie tarcica dzieli się na dwa główne rodzaje. Pierwszy z nich to tarcica ogólnego przeznaczenia. Zgodnie z normą PN-75/D-9600 lub PN-EN 1611-1:2002 wyróżnia się natomiast jej 4 klasy, które określają ilość znajdujących się wad oraz ich rozmieszczenie. W związku z tym najmniej wad posiada tarcica ogólnego przeznaczenia klasy I oznaczana za pomocą niebieskiego koloru w postaci kropki na czole elementu.
Przeczytaj również: Jakie wyroby można znaleźć w składach drewna?
Drugi rodzaj tego materiału drzewnego to natomiast tarcica konstrukcyjna. Wyróżnia się ona wilgotnością poniżej 20% uzyskiwaną w procesie suszenia oraz oznakowaniem zgodnie z normą EN 14081-1. Dodatkowo produkowana jest w modułowych wymiarach, które są dopasowane do różnych rozwiązań konstrukcyjnych oraz spełnia określone normy związane z jej właściwościami mechanicznymi, odchyłkami wymiarowymi, a także wadami obróbki. Ponadto tarcica konstrukcyjna dzieli się również na kilka innych rodzajów związanych między innymi z jej klasą wytrzymałości, wilgotnością, sposobem sortowania oraz kształtem przekroju poprzecznego czy też rodzaju zastosowanych zabezpieczeń ochronnych.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana