Materiał Partnera

Sposoby wykorzystania odpadów drzewnych

Sposoby wykorzystania odpadów drzewnych

Drewno jest wykorzystywane na bardzo szeroką skalę, w wielu branżach oraz dziedzinach gospodarki. Produkty drewniane używane są każdego dnia zarówno w codziennym funkcjonowaniu, jak i np. do budowy domów. Odpady drzewne, które powstają przy wycince lub różnego typu obróbce drewna, są bardzo wartościowym materiałem, który ma szerokie zastosowanie. Jakie są sposoby wykorzystania odpadów drzewnych? Sprawdźmy!

Ekologiczne paliwo opałowe

Głównym zastosowaniem odpadów drzewnych jest wytwarzanie biomasy wykorzystywanej jako ekologiczne paliwo opałowe do produkcji energii elektrycznej lub cieplnej. Jest to jedno z całkowicie naturalnych źródeł energii odnawialnej. Biomasa może pochodzić z kory – zewnętrznej warstwy drzewa lub zrębków drewnianych, które następnie muszą być rozdrobnione na bardzo małe elementy o wielkości od kilku do kilkunastu milimetrów. Odbywa się to za pomocą specjalnych urządzeń i narzędzi o tępych zakończeniach, np. walców lub młotów.

Biomasa przed użyciem powinna przejść także proces suszenia, a następnie, podobnie jak trociny, może być ubijana w wydajny, wysokoenergetyczny i przyjazny dla środowiska brykiet opałowy. Jest to rozwiązanie ekologiczne, ponieważ ma zerowy bilans emisji dwutlenku węgla podczas spalania. Odpady drzewne z tartaków, takie jak zrzyna tartaczna, świetnie sprawdzają się również jako podpałka oraz materiał opałowy do domowych kominków czy pieców na biopaliwo.

Ogrodnictwo i hodowla zwierząt

Odpady drzewne w postaci trocin czy zrębki, zarówno z liściastych, jak i iglastych drzew, często wykorzystywane są w ogrodnictwie oraz hodowli zwierząt – świetnie sprawdzają się jako ściółka. Drewniane ścinki mają również wiele wartości odżywczych, dzięki czemu mogą służyć jako wydajny organiczny nawóz. Gleba nimi posypana staje się bardziej żyzna i zaopatrzona w próchnicę. Co więcej, zrębki można wykorzystywać jako posypkę dekoracyjną w ogrodach, a także do ochrony mniejszych roślin przed niekorzystnymi dla nich temperaturami – zarówno niskimi, jak i wysokimi.

Płyty MDF i wiórowe

Ponadto powstałe przy obróbce drewna resztki, takie jak zrębka, wykorzystywane są do tworzenia drewnopodobnych płyt meblowych. Wysokiej jakości naturalne odpady znajdziesz w ofercie wielu firm, takich jak np. Emilia. Zarówno płyty wiórowe, jak i płyty MDF stanowią główny materiał używany w stolarce budowlanej oraz do wytwarzania rozmaitych mebli, takich jak biurka, szafy, stoły, regały czy zabudowa kuchenna. Do ich produkcji potrzebne są zmielone kawałki drewna i wióry, które następnie łączone są ze sobą w trwałą, łatwą do obróbki płytę.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy