Stawianie więźby dachowej krok po kroku

Dach jest tą częścią budynku, która w największym stopniu przesądza o wyglądzie, kształtując jego bryłę architektoniczną, a także odpowiada za ochronę przed czynnikami zewnętrznymi. Jest on montowany jako ostatni etap wznoszenia stanu surowego i składa się z więźby dachowej ustawianej przez cieśli oraz pokrycia dachowego wykonywanego przez ekipę dekarzy, a także warstwy termoizolacyjnej powstającej na ogół na etapie prac wykończeniowych.
Czym jest więźba dachowa?
Więźba dachowa to konstrukcja nośna stosowana w przypadku dachów spadzistych, która utrzymuje pokrycie, przekazując obciążenia wynikające z jego masy na ściany i odpowiada za radzenie sobie z naporem wiatru i ciężarem wody gromadzącej się w wyniku opadów. Konstrukcja więźby dachowej, w Poznaniu oferowanej przez firmę Marwer, jest uzależniona od szerokości budynku oraz kształtu jego rzutu, a także od oczekiwań co do możliwości zagospodarowania poddasza. Na jej rodzaj wpływa typ przewidzianego pokrycia. Więźba jest wykonywana z belek drewnianych, które są zaimpregnowane preparatami ogniochronnymi, a także przeciwdziałającymi działaniu wody oraz inwazji szkodników.
Przeczytaj również: Jakie drewno sprawdza się najlepiej do produkcji więźby dachowej?
Jakie są rodzaje więźby dachowej i ich konstrukcja?
Konstrukcja dachu musi być dopasowana do rozmiarów budynku. Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie więźby krokwiowej. W tym przypadku najważniejsze elementy struktury, czyli belki schodzące się pod kątem i stykające się ze sobą w kalenicy będącej najwyższym punktem konstrukcji, są oparte o murłatę, połączoną ze ścianą kolankową lub stropem. Elementami usztywniającymi są łączące znajdujące się obok siebie krokwie wiatrownice. W budynkach o większej szerokości stosuje się więźby bardziej złożone pod względem budowy. Mogą to być konstrukcje krokwiowo-jętkowe, gdzie pary krokwi są wzmocnione umieszczonymi w górnej części między nimi belkami nazywanymi jętkami, służącymi do zwiększenia sztywności i nośności konstrukcji. Wykonuje się także dachy płatwiowo-kleszczowe, gdzie belki łączące pary krokwi określane jako kleszcze są złączone ze sobą biegnącą przez całą długość płatwią i wsparte dwoma mieczami stojącymi na znajdującej się w dolnej części, płatwi stropowej. Firma Marwer z Tulców w Wielkopolsce oferuje tradycyjną i prefabrykowaną więźbę dachową z drewna sosnowego i jodłowego.
Przeczytaj również: Rodzaje więźb dachowych i ich montaż
Przeczytaj również: Zalety stosowania więźb dachowych w budownictwie
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
DobrePaliki.pl Grzegorz Sowula - Paliki Drewniane
Drewno, drzewne artykuły woj. małopolskie32-300 Olkusz, Króla Kazimierza Wielkiego 71 lok. 30