Materiał Partnera

Trumny dębowe vs sosnowe – które rozwiązanie jest lepsze?

Trumny dębowe vs sosnowe – które rozwiązanie jest lepsze?

Śmierć bliskiej osoby niesie za sobą wiele trudnych emocji, wiążących się z koniecznością organizacji ostatniego pożegnania i podjęcia szeregu decyzji. Bliscy muszą zdecydować między innymi o doborze trumny – zgodnej z typem pogrzebu i dostosowanej do ich indywidualnych życzeń. Bardzo często decydują się na trumny drewniane, wykonane z dębu lub sosny. Co je różni?

Wybór trumny a typ pogrzebu?

Trumnę dostosowujemy przede wszystkim do rodzaju pochówku. Jeżeli życzeniem zmarłego była kremacja, bliscy wybierają zazwyczaj prostą skrzynię, oraz zdobioną, bardziej okazałą urnę na prochy. Tradycyjna forma pochówku, do której jako katolicy jesteśmy przywiązani, wiąże się z obowiązkiem złożenia ciała w trumnie. Popularnością cieszą się w tym wypadku trumny wykonane z dębu lub sosny. Stając przed wyborem warto poradzić się specjalistów z Zakładu Pogrzebowego KARAWAN, którzy dostosują wszystkie przedmioty związane z ostatnim pożegnaniem ukochanej osoby, do potrzeb ich bliskich.

Trumna dębowa – dlaczego jest tak popularna?

Drewno wykorzystywane do wyrobu trumien powinno wyróżniać się wysoką trwałością. Polacy najczęściej dokonują wyboru między dębem i sosną. Dąb od zawsze uznawany jest za wysokojakościowy. To materiał solidny i szlachetny, a co za tym idzie kosztowniejszy. Wykonana z dębu trumna, prezentuje się dostojnie, ale waży dużo więcej niż sosnowa. Skrzynia dębowa może zostać dodatkowo wzbogacona o zdobienia – krzyże, kwiaty, inicjały, które ze względu na stopień twardości drewna, nieco trudniej wykonać. Wybierając trumnę dębową, możemy także decydować o jej odcieniu – od średniego brązu po bordo. Jasne, najczęściej białe, wybierane są do pochówku dzieci i młodych osób.

Trumna sosnowa – lekka, aczkolwiek dobrze wykonana

Trumny sosnowe są w naturalnym wydaniu dużo jaśniejsze. Często, aby dodać im elegancji i zmienić kolor, stosuje się specjalne okleiny lub lakiery. W sośnie łatwiej niż w dębinie wykonać zdobienia, ponieważ jest to drewno delikatniejsze, bardziej podatne na obróbkę. Trumna sosnowa jest lekka. Proste wzory trumien sosnowych często są wykorzystywane przy kremacji. Za opcję wykonaną z sosny zapłacimy także dużo mniej. Trumnę możemy nabyć w firmie zajmującej się ich bezpośrednią produkcją, a także zlecić jej przygotowanie, wraz z innymi niezbędnymi formalnościami np. w domu pogrzebowym, gdzie możemy liczyć na pomoc i poradę w każdej kwestii związanej z pogrzebem. W tak trudnym momencie, jakim jest śmierć bliskiej osoby, warto z niej skorzystać.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy