W jaki sposób sprawdzić wytrzymałość drewna?
Twardość i wytrzymałość drewna to istotny czynnik przy wyborze desek podłogowych lub tarasowych. Dzięki pomiarom wytrzymałości można określić cechy danego gatunku drewna i sprawdzić, czy nadaje się do produkcji podłogi. Właściwości drewna, z jakiego powstała podłoga, wpływają bowiem na późniejszy komfort eksploatacji oraz częstotliwość prac konserwacyjnych, a także na żywotność podłóg.
Pomiary wytrzymałości drewna
Twardość i odporność na ścieranie są niezwykle istotnymi właściwościami podłogi zwłaszcza w pomieszczeniach intensywnie eksploatowanych. Zasadniczo, im drewno jest twardsze, tym podłoga jest bardziej odporna na uszkodzenia. Twardość drewna określa się w skali Brinella na podstawie testów z wykorzystaniem stalowej kuli, którą wywiera się nacisk na drewno. Im wyższa wartość wskaźnika Brinella, tym lepiej.
Przeczytaj również: Drewniane podłogi, czyli naturalny i ponadczasowy wybór
Warto wiedzieć, że drewno do produkcji podłóg pozyskuje się z różnych części drewna, a więc struktura desek może być bardzo zróżnicowana nawet w obrębie tego samego gatunku. Wiele zależy także od środowiska, w którym drzewo rosło. Na podstawie pomiarów wytrzymałości wyróżnia się 5 klas drewna:
Przeczytaj również: Z jakiego drewna wykonać podłogę?
Klasa I – drewno miękkie, niewykorzystywane do produkcji podłóg, czyli osika, topola i świerk;
Klasa II – sosna, modrzew i brzoza, czyli drewno o średniej twardości;
Klasa III – dąb, wiąz i orzech to drewno twarde do produkcji podłóg do sypialni i pokojów dziecięcych;
Klasa IV – jesion, teak i jatoba to drewno bardzo twarde do przedpokojów, holów, salonów;
Klasa V – najtwardsze drewno, czyli grab, palisander i cis stosowane do produkcji podłóg do budynków użyteczności publicznej.
Klasa twardości to istotny parametr przy zakupie podłogi. SEMA — podłogi drewniane Toruń wykorzystuje deski klasy III, IV i V.
Naprawa starej podłogi
Podłoga drewniana ma tę zaletę, że rysy i wgniecenia można w łatwy i szybki sposób usunąć poprzez cyklinowanie i nałożenie nowej warstwy lakieru lub oleju, a więc nie zawsze konieczna jest wymiana. W przypadku znaczących uszkodzeń wspomniana firma SEMA wykonuje frezowanie posadzek Toruniu i okolicach – po demontażu starych desek trzeba bowiem oczyścić podłoże z resztek kleju oraz wyrównać posadzkę. Dopiero na tak przygotowanej podłodze można układać nowe deski drewniane.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana